Tyúkszem
A tyúkszem a láb egyik leggyakoribb elváltozása. Leginkább az idősebb korosztályt, azon belül is a hölgyeket sújtja. A tyúkszem hámmegvastagodása védi a csontot az ismétlődő mechanikai nyomás és dörzsölés ellen. A megvastagodott hám a bőr alatt egy kúp alakú magban végződik, amely nyomja az idegvégződéseket és kínzó fájdalmat okoz. A tyúkszem kicsi, élesen határolt, központi szarucsappal rendelkező, megvastagodott csomó. A talpi vírusszemölcstől kell elkülöníteni. A tyúkszemnek két gyakrabban előforduló típusa van.
Kemény tyúkszem
Elsősorban a talpon, a középcsontok fejecsei alatt, a kalapácsujj lábháti felszínén, az ujjak végén keletkezik. A lábboltozat statikai problémája okozza. A kemény tyúkszem általában kicsi, kerek, világosbarna színű. “Gyökereket” tartalmaz (befelé növő rész), amelyek nyomják az idegvégződéseket, ezzel éles és erős fájdalmat okoz. A bőr felülete keménnyé és fényessé válik, és kiemelkedik a körülötte lévő felületből.
Lágy tyúkszem
Azért alakul ki, mert szoros cipő viselése miatt a lábujjak egymáshoz súrlódnak, de háttérben csontkinövés is előfordulhat. A lábujjak között, leggyakrabban a 4. vagy 5. ujj egymás felé néző felszínein fordul elő. Annak ellenére, hogy nincs közepük, igen komoly fájdalmat tudnak okozni.
A tyúkszem tünetei
- szoros cipő által kiváltott bőrkeményedés
- csontok dörzsölődése által kialakult megvastagodott bőrréteg
- a cukorbetegség és a keringési zavarok is elősegíthetik a tyúkszem kialakulását
A tyúkszem kezelése
- tyúkszemtapasz, nyomásvédő tapasz: megakadályozza a dörzsölődést
- az elhalt hámrétegek eltávolítása fürdés után reszelővel
- ecsetelő, szalicilsav (patikában kapható) -> a szer ép bőrfelülettel lehetőleg NE érintkezzen!
- a nem múló tyúkszemet távolíttassa el pedikűrössel